BAGOLINA Member

BAGOLINA Member

Ju prezantojmë Bloggolina – blogu që ne në Bagolina kemi krijuar për ju. Na u bashkoni që të mësoni më shumë rreth pjatave tona dhe gjithçka rreth ushqimit.

Specialitete të ushqimit të detit

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ushqimi i detit është një burim i shkëlqyer i proteinave me cilësi të lartë dhe është i mbushur me shumë lëndë ushqyese thelbësore që trupi juaj ka nevojë për të funksionuar! Ushqimi i detit është poashtu një pjesë thelbësore e dietave të shumë njerëzve në mbarë botën dhe ngrënia e tij është shoqëruar me një sërë përfitimesh shëndetësore. Ne kemi përgaditur 5 recetat tona me produkte deti që do të garantojnë kënaqësi në vaktin tuaj.

Linguini me karkaleca

Linguini me karkaleca mund të jetë një darkë e javës ose një natë romantike në vakt për dy. Ka shumë mënyra për të përgatitur karkaleca, mund t’i skuqni, t’i zieni në avull t’i shtoni në supa ose t’i zieni. Por në këtë recetë karkalecat gatuhen me hudhër, kungulleshkë, limon, kopër dhe shafran dhe thjesht shërbehen mbi linguine. Një darkë e sofistikuar e stilit italian, kjo pjatë makaronash me shafran kombinon karkalecat e detit me gjalpë dhe kungulleshkat e njomë në mënyrë të përkryer.

Karkaleca në kripë

Ka shumë mënyra për të përgatitur karkaleca, mund t’i skuqni, t’i zieni në avull, t’i vendosni në një petulla ose t’i shtoni në supa ose zierje. Por kjo mënyrë është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë dhe duket shumë bukur kur e prezantoni ë tavolinë. Pjekja e karkalecave në kripë ka një sërë përfitimesh. Nxjerr ujin nga karkalecat dhe lëvozhgat në mënyrë që ato të gatuhen në mënyrë perfekte dhe shpejt, pa u tharë. Ato mbeten të ëmbla dhe të shëndosha dhe të kripura krejtësisht. Kripa që përdorni duhet të jetë kripë deti e trashë në mënyrë që të ketë pak kontakt me guaskën dhe çdo kripë në guaskë të mund të hiqet lehtësisht. Pastrimi është i lehtë, sepse thjesht mund ta hiqni fletën e kallajit nga tigani dhe është i pastër. Ruajeni kripën! Është i mbushur me një aromë të butë karkalecash dhe është i shkëlqyeshëm për gatim, si kur kaurdisni perime ose kur dëshironi pak aromë karkalecash në supë ose zierje. Thjesht vendoseni në një enë dhe përdorni më vonë.

Supë me fruta deti

Nëse ju pëlqejnë të gjitha ushqimet e detit dhe peshku, atëherë kjo supë është për ju! Është i lehtë me shije dhe mjaftueshëm për të qenë një vakt i vetëm veçanërisht nëse e shërbeni me bukë. Kjo zierje peshku është padyshim një recetë gjatë gjithë vitit, por pëlqehet për ngrohje edhe gjatë sezonës së dimrit. Një supë e shijshme dhe aromatike e bërë me peshk të bardhë, karkaleca deti dhe midhje.

Tagliatelle me Salmon

Salmoni dhe pastat janë një kombinim ëndrrash. Vetitë delikate dhe freskuese të peshkut kombinohen bukur me një pomodoro të thjeshtë, si dhe me salcat më pak tradicionale me bazë kremi. Tagliatelat tona kremoze me salmon kapin gjithçka që është e mrekullueshme me këtë kombinim. Aroma e ndritshme dhe e tymosur e peshkut të shijshëm komplimenton shumë salcën me krem. E kombinuar me tagliatelë të freskëta, kjo pjatë e lehtë dëshmon një darkë mahnitëse dhe jo komplekse.

Salmon me pire

Një ndër pjatat tona më të rekomanduara është Salmoni me Pire. Këtu salmoni i skuqur i thartë kombinohet me një pure lulelakrash kremoze, për një pjatë që ndihet e sofistikuar, megjithëse lista e përbërësve është e shkurtër dhe e thjeshtë. Teknika e gatimit të peshkut e paraqitur në këtë recetë është padyshim e preferuara jone për të arritur lëkurën e mprehtë nga skaji në skaj dhe mishin e butë që copëtohet lehtësisht, por nuk thahet.

More to explore

Pesto Cream-Cheese Bagel

Nëse ju duhet të përgatitni një shujt të shpejt dhe të lehtë pa shumë bujë, atëherë jeni duke lexuar blogun e duhur!

Winter cocktails

Nëse keni menduar se koktejet janë perfekte për t’u pirë vetëm gjatë ditëve të nxehta të verës, atëherë bëhuni gati të ndryshojmë

Smoothies

Smoothies janë bërë vite më parë si pije frutash pure, derisa u shpik blenderi. Arnold Schwarzenegger, një ndërtues i trupit, mori pije

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *