BAGOLINA Member

BAGOLINA Member

Ju prezantojmë Bloggolina – blogu që ne në Bagolina kemi krijuar për ju. Na u bashkoni që të mësoni më shumë rreth pjatave tona dhe gjithçka rreth ushqimit.

Winter cocktails

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Nëse keni menduar se koktejet janë perfekte për t’u pirë vetëm gjatë ditëve të nxehta të verës, atëherë bëhuni gati të ndryshojmë mendimin tuaj. Janë kaq shumë kokteje dimërore që ju presin për t’ju ndihmuar të ngroheni gjatë ditëve të ftohta. Për të pasur më të lehtë gjetjen e koktejit të përsosur dimëror, ne kemi bërë një listë me 5 koktejet më të mira për të ngrohur dimrin tuaj.

Espresso Martini

Një nga koktejet më të njohura në këtë moment është Espresso Martini. Ky koktej, i shpikur nga një legjendë në botën e koktejeve: Dick Bradsell, dyshohet se është bërë për një supermodele të re (shpesh mendohet të jetë Naomi Campbell) kur ajo kërkoi një koktej për të “më zgjuar dhe më ngatërruar”. Është një kombinimi i shijshëm i likerit të kafesë, vodkës, një ekspresi të ftohtë dhe shurupit të sheqerit që e bën këtë koktej pijen e përsosur pas darkës. Shija e hidhur e ekspresit balancohet në mënyrë të përkryer nga ëmbëlsia e shurupit të sheqerit dhe likerit.

Gin Fizz

I shkumëzuar, kremoz dhe plotësisht i shijshëm, Gin Fizz është shoqërimi i përsosur për një ditë të ftohtë dimri. Receta e parë e shtypur për një Gin Fizz ishte në një libër kokteji të vitit 1876 dhe pija u rrit në popullaritet masiv duke filluar nga vitet 1900. Është një koktej klasik i bërë me gin, limon, shurup të thjeshtë dhe ujë me gaz. Është një koktej që përfshin agrume, alkool dhe ëmbëlsues. E bardha e vezës është magjia që qëndron pas atij mbushjeje klasike me shkumë!

Negroni

Një tjetër koktej që është perfekt për ditët e ftohta të dimrit është Negroni. Ky është një koktej popullor italian, i konsideruar si aperitiv, i bërë nga një pjesë gin, një pjesë vermut i ëmbël dhe një pjesë Campari, i zbukuruar me lëvozhgë portokalli. Tregimi më i përhapur i origjinës së tij është se ai u përzie për herë të parë në Firence, Itali, në vitin 1919. Një Negroni i bërë tradicionalisht përzihet, nuk tundet dhe derdhet mbi akull në një gotë të modës së vjetër. Nuk ka asgjë tjetër si Negroni. Është e fortë, e hidhur, e ëmbël dhe freskuese. Mund të jetë thjesht kokteji i përsosur.

Vodka Sour

Kokteji Vodka Sour është një pije shumë e drejtpërdrejtë dhe asgjë e jashtëzakonshme, por megjithatë ka famë të madhe falë përgatitjes së veçantë dhe pamjes spektakulare. Kokteji është i bardhë dhe i zbehtë, por shkuma noton mbi pije, gjë që e bën atë të duket kaq tërheqës. Përbërësit e vodkës së thartë janë: limon ose lëng limoni, vodka dhe një pikë shurup çamçakëz, ky është shurupi i thjeshtë i sheqerit të cilit i shtohet çamçakëz arab. Është i shkëlqyer si një koktej freskues, por konsiderojeni si një gotë të cilën mund të eksperimentoni.

Disko Dhelpra

Një ndër koktejet tona më të preferuara gjatë kësaj stine të dimrit është Disko Dhelpra. E përbërë nga jack daniels, disarono, passoa, shurup sheqeri dhe lëng limoni, e krijon një kombinim perfekt të shijes së ëmbël dhe të thartë. E servuar me një gotë unike nga Bagolina ky koktej do të garantoj një eksperiencë të veçantë me shijën dhe pamjën e saj. Dekorohet me limon të tharë, shllag ëmbëlsire dhe mentë. Gjithqka që ju nevojitet për të ngrohur ditët tuaja të ftohta të dimrit është në këtë koktej.

More to explore

Specialitete të ushqimit të detit

Ushqimi i detit është një burim i shkëlqyer i proteinave me cilësi të lartë dhe është i mbushur me shumë lëndë ushqyese

Pesto Cream-Cheese Bagel

Nëse ju duhet të përgatitni një shujt të shpejt dhe të lehtë pa shumë bujë, atëherë jeni duke lexuar blogun e duhur!

Smoothies

Smoothies janë bërë vite më parë si pije frutash pure, derisa u shpik blenderi. Arnold Schwarzenegger, një ndërtues i trupit, mori pije

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *