BAGOLINA Member

BAGOLINA Member

Ju prezantojmë Bloggolina – blogu që ne në Bagolina kemi krijuar për ju. Na u bashkoni që të mësoni më shumë rreth pjatave tona dhe gjithçka rreth ushqimit.

Smoothies

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Smoothies janë pije të përsosura për njerëzit që përpiqen të udhëheqin një mënyrë jetese të shëndetshme. Janë të përshtatshme për humbje peshe dhe mund të jenë gjithashtu një pije e shkëlqyer pas vrapimit ose rikuperimit pas stërvitjeve. Por pjesa më e mirë e smoothieve është se ato janë të shpejta dhe lehtë për t’u konsumuar. Kohët e fundit, smoothie-t kanë pasur një rritje të popullaritetit për shkak të reputacionit të tyre për të qenë të shëndetshëm, por kjo pije ka ekzistuar në fakt që nga mesi i shekullit të 20-të.

Smoothies janë bërë vite më parë si pije frutash pure, derisa u shpik blenderi. Arnold Schwarzenegger, një ndërtues i trupit, mori pije me fruta ushqyese për të rritur energjinë dhe shëndetin e tyre. Smoothies janë më të mirat për shëndetin tuaj dhe janë ato që ndihmojnë në shtimin e vitaminave dhe antioksidantëve në trupin tuaj. Smoothies janë zgjeruar në vende si India, Lindja e Mesme dhe Mesdheu. Një smoothie është shumë i ndryshëm nga lëngu. Me lëngjet lëngu nxirret nga një frut ndërsa një smoothie përmban fruta ose perime, kështu që e gjithë fibra nuk humbet.

Fakte rreth Smoothies

-Amerikanët e Jugut ishin të parët që prezantuan smoothie-t dhe e quajtën atë fruti slush. SHBA prodhoi vetëm blenderat e përdorur për të bërë smoothie.

-Smoothies ndihmon në menaxhimin e peshës.

-Smoothies kërkojnë më shumë kohë për t’u tretur në stomak për shkak të fibrave të frutave që përmbajnë. Kur ushqimi qëndron më gjatë në stomak, ju bën të ndiheni të kënaqur më gjatë.

-Smoothies e kanë origjinën në vitet 1920 dhe u shpik nga Julius Freed i cili kishte probleme shëndetësore me stomakun. Ai e bëri këtë pije dhe e ndau me miqtë që e quajtën Portokalli Julius.

-Me një smoothie të shëndetshëm këshillohet që të balancohen mirë karbohidratet, proteinat dhe vitaminat.

-Ato njihen si pije shëndetësore.

Llojet e Smoothies:

Historia vazhdon të përsëritet ndërsa vazhdon të zhvillohet dhe të jetë dinamike. Smoothies kanë qenë atje që nga vitet 1900 dhe do të vazhdojnë të jenë atje pasi shumë receta janë prezantuar. Më poshtë janë llojet e smoothies;

  1. Smoothie me bazë perimesh; Lakra jeshile, lulelakra, lakra, spinaqi, karotat, brokoli kanë një vlerë ushqyese. Janë të pasura me minerale dhe vitamina. Ato njihen edhe si smoothie jeshile.
  2. Smoothie që rritin energjinë; Këto smoothie përmbajnë përfitime energjetike në to. p.sh. vaktet e tërshërës kanë karbohidrate që ju ndihmojnë në rritjen e niveleve tuaja të energjisë.
  3. Smoothie tropikale; Lëngjet e frutave tropikale nga mango, ananasi, uji i kokosit, lëngu i shalqirit, litoja e ëmbël janë ato të favorshme për një smoothie tropikale. Produktet e qumështit shtohen për të krijuar një ndjesi kremoze.
  4. Smoothie e mbushur me proteina; Këto janë pije me pak yndyrë që ndihmojnë në humbjen e peshës. Frutat me pak sheqer, qumështi, qumështi i sojës, pluhuri i sojës dhe perimet rekomandohen për të siguruar energji të qëndrueshme.
  5. Smoothie frutash; Frutat e preferuara që preferoni i përzieni me një kombinim akulli, qumështi ose kosi.
  6. Baza e lëngshme; Lëngjet si kosi, qumështi, qumështi i bajameve, uji i kokosit, uji janë një zgjedhje e mirë për të përmirësuar shijen dhe shijen e një smoothie.
  7. Smoothie të shëndetshme
  8. Smoothie për humbje peshe
  9. Smoothie ëmbëlsirash

Bërja e një smoothie çdo ditë është një përfitim i madh për ju dhe në vijim janë ndikimet pozitive të pirjes së një smoothie çdo ditë;

Ndihmon në menaxhimin e peshës. Humbni peshë duke marrë smoothie të balancuara mirë që do t’ju mundësojnë të qëndroni në formë përmes vitaminave dhe mineraleve që përmbajnë smoothie.

Smoothies ndihmojnë në një metabolizëm të lehtë të ushqimit në stomak, duke lehtësuar kështu tretjen

Është një përgatitje e shpejtë dhe e lehtë.

Smoothies janë një ilaç i mirë për detoksifikimin. Sistemi juaj tretës mund të pastrohet duke marrë smoothie jeshile për një kohë.

Një smoothie është i mirë për të rindërtuar trupin tuaj pas një stërvitje në palestër.

Smoothies dihet se ofrojnë flokë dhe lëkurë të shëndetshme

Smoothies përmirësojnë sistemin tuaj imunitar. Ato zvogëlojnë numrin e herëve që sëmureni.

Smoothies duket se përmirësojnë rritjen e trurit të njerëzve duke konsumuar përmbajtjen e tyre minerale dhe vitaminash.

Smoothies të hidratojnë lehtësisht dhe nuk keni nevojë të pini ujë pasi t’i konsumoni.

Një smoothy i shëndetshëm është i mirë për mëngjes.

Për sa kohë që keni një recetë në mendje, është më e lehtë për ju të bëni një smoothie. Gjithçka që duhet të bëni së pari është të merrni parasysh qëllimin e përgatitjes së atij smoothie. Ju mund të zgjidhni të bëni smoothie për humbjen e peshës, smoothie detoksifikimi, stërvitje me proteina ose një smoothie të shkretëtirës. Mund të shtoni lëngje si ujë, qumësht, kos apo edhe qumësht kokosi. Krijoni një bazë për smoothie-n tuaj duke shtuar fruta bajame ose akull që shtojnë një shije të këndshme kremoze. Më pas shtoni frutat dhe perimet. Pas kësaj shtoni ëmbëlsues, kripë, erëza, super-ushqime ose pluhur proteinash dhe në fund përzieni.

More to explore

Specialitete të ushqimit të detit

Ushqimi i detit është një burim i shkëlqyer i proteinave me cilësi të lartë dhe është i mbushur me shumë lëndë ushqyese

Pesto Cream-Cheese Bagel

Nëse ju duhet të përgatitni një shujt të shpejt dhe të lehtë pa shumë bujë, atëherë jeni duke lexuar blogun e duhur!

Winter cocktails

Nëse keni menduar se koktejet janë perfekte për t’u pirë vetëm gjatë ditëve të nxehta të verës, atëherë bëhuni gati të ndryshojmë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *