BAGOLINA Member

BAGOLINA Member

Ju prezantojmë Bloggolina – blogu që ne në Bagolina kemi krijuar për ju. Na u bashkoni që të mësoni më shumë rreth pjatave tona dhe gjithçka rreth ushqimit.

Verë e nxehtë

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Kur ftohti i parë fillon të mbushë ajrin, është koha për sezonin e pijeve te nxehta! Cila mënyrë më e mirë për të filluar argëtimin sesa një verë e shkëlqyeshme e nxehtë? Vera e nxehtë është një term që përdoret për të përshkruar verën – zakonisht një varietet i kuq – i mbushur me erëza dhe i shërbyer i ngrohtë. Kjo recetë është mjaft e ëmbël, duke balancuar verën e guximshme me fruta me erëza, agrume dhe nota lisi dhe vanilje në fund. Është i famshëm në të gjithë Evropën dhe është shërbyer gjatë muajve të dimrit për shekuj me radhë. Vera e nxehtë ka emra të ndryshëm, në varësi të vendit të origjinës. Për shembull, quhet glögg në Suedi, glühwein në Gjermani, grzaniec galicyjski në Poloni, vin brûlé në Itali dhe vin chaud në Francë.

Përbërësit:

Ka shumë receta të verës së nxehtë. Disa janë komplekse, ndërsa të tjerët janë mjaft të thjeshta dhe përbërësit ndryshojnë në varësi të rajonit. Erëzat tipike të përdorura në verën e zier përfshijnë aromë, anise, kanellë, karafil, arrëmyshk dhe vanilje. Shtimi i frutave ose sheqerit për të ëmbëlsuar përzierjen gjithashtu ndryshon nga receta në recetë. Portokalli i hidhur është një aditiv i zakonshëm, por disa receta kërkojnë gjithashtu mollë, fiq, xhenxhefil apo edhe rrush të thatë.
Lloji i alkoolit i përfshirë në verën e nxehtë ndryshon gjithashtu. Shumica e recetave fillojnë me verë të kuqe dhe mund të kenë shtuar një ose më shumë pije të tjera. Rakia ose konjaku, si dhe rumi ose vodka, janë të gjitha aditivë të njohur për verën e nxehtë.
Verërat e nxehta pa alkool mund të bëhen duke e zëvendësuar verën me lëng frutash. Versionet joalkoolike zakonisht quhen musht mulled. Wassail është një tjetër emër i zakonshëm, megjithëse më shpesh përfshin alkool si birrë, raki, rum ose verë.

Metoda

Përgatitja e verërave të ziera zakonisht kërkon kombinimin e verës me erëza, fruta dhe aditivë të tjerë. Kjo përzierje zihet për të lejuar që shijet të mbushen, megjithëse është gjithashtu një grusht i përsosur i ngrohtë për t’u bërë në një tenxhere të ngadaltë.
Pasi të nxehet plotësisht, vera e nxehtë ose kullohet dhe shërbehet menjëherë ose vendoset në frigorifer për të lejuar infuzion të mëtejshëm të shijeve. Disa receta kërkojnë një infuzion të plotë 24-orësh në frigorifer. Aditivët më pas kullohen dhe vera e nxehtë përsëri nxehet përpara se të shërbehet.

Tradita

Nëse gërmojmë prapa në histori, mësojmë se vera e vluar daton në shekullin e dytë. Ushtarët romakë përzienin mjaltin me verën dhe më pas e ngrohnin ngadalë përzierjen. Ndërsa përzierja nxehej, ata shtuan erëza të përzemërta si piper dhe gjethe dafine për të ngrohur trupin e tyre në fund të dimrit. Ishte gjithashtu një metodë për të mos prishur verën dhe erëzat e freskëta. Meqenëse ata nuk mund të pinin domosdoshmërisht ujin, vera ishte një domosdoshmëri. Ndërsa romakët pushtuan Evropën, vera e nxehtë u bë gjithnjë e më popullore dhe u përhap në të gjithë rajonet evropiane.

Pirja e lëngjeve të nxehta ngroh trupin nga brenda dhe alkooli vepron si një vazodilatator, duke zgjeruar enët e gjakut dhe duke lejuar që gjaku i ngrohtë të rrjedhë më lirshëm. Shtimi i erëzave të ngrohta, si kanella dhe karafili, shtojnë ngrohtësinë dhe komoditetin e kësaj pije.

Shitësit vendor evropianë shesin tradicionalisht verë të nxehtë gjatë muajve të dimrit dhe gjatë festimeve të festave. Shpesh shërbehet me bajame, biskota me erëza ose biskota për zhytje. Në Norvegji, festat me glögg janë një dukuri e zakonshme gjatë së cilës vera e ngrohtë shërbehet së bashku me pudingun e orizit.

More to explore

Specialitete të ushqimit të detit

Ushqimi i detit është një burim i shkëlqyer i proteinave me cilësi të lartë dhe është i mbushur me shumë lëndë ushqyese

Pesto Cream-Cheese Bagel

Nëse ju duhet të përgatitni një shujt të shpejt dhe të lehtë pa shumë bujë, atëherë jeni duke lexuar blogun e duhur!

Winter cocktails

Nëse keni menduar se koktejet janë perfekte për t’u pirë vetëm gjatë ditëve të nxehta të verës, atëherë bëhuni gati të ndryshojmë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *