BAGOLINA Member

BAGOLINA Member

Ju prezantojmë Bloggolina – blogu që ne në Bagolina kemi krijuar për ju. Na u bashkoni që të mësoni më shumë rreth pjatave tona dhe gjithçka rreth ushqimit.

Caffe Late

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

HISTORIKU I KAFE LATTE

Që në vitin 1847 u përdor termi anglez Caffe Latto dhe më pas ishte William Dean Howells në 1867, i cili përdori termin Caffe Latte. Autori i respektuar i kafesë Kenneth Davids ka shkruar se Caffe Latte është në thelb një shpikje amerikane dhe madje në Itali u gjet për herë të parë vetëm në vendet me turistë kryesisht amerikanë. Kur shikoni kafenë tradicionale të përgatitur në shtëpitë italiane, besohet se kapuçino është ndoshta baza e shpikjes për kafe latte të amerikanizuar. Në një kapuçino tradicionale, qumështi ngrohet dhe bëhet shkumë, nuk zihet me avull dhe kafeja e fortë ekspres i shtohet qumështit të nxehtë. Ishte ekspresi i fortë që amerikanët nuk e donin, prandaj shtimi i qumështit për të ndihmuar në shijen e fortë së kafesë.

ÇFARË ËSHTË LATTE?

Café Latte është pije shumë e njohur në mbarë botën, ndoshta për shkak të aromës së saj të ëmbël dhe të pasur. Latte është një term unik amerikan që është bërë global, por rrënjët e tij janë në Itali, vendlindja e Espresso-s. Është një pije kafeje me bazë qumështi që është tradicionalisht e lehtë dhe e ëmbël. Disa preferojnë të shtojnë përbërës shtesë në recetë, ndërsa disa pohojnë se është krejtësisht e përsosur siç është. Një kafe latte përbëhet nga 1/3 ekspres dhe dy të tretat qumësht të ngrohur me rreth 1 cm shkumë, shkuma është bërë një mjet popullor për artin latte, ku barista mund të derdhë shkumën në një mënyrë të tillë për të krijuar një foto.

KAFE LATTES ME AROMË

Termi Caffe Latte thjesht do të thotë “Kafe me qumësht” por shumë njerëzve u pëlqen të shtojnë shurupe të ëmbla në një shumëllojshmëri shijesh. Disa shije të njohura të Caffe Latte përfshijnë vaniljen, karamelin dhe çokollatën. Disa lugë çaji nga shurupi i aromatizuar shtohen në ekspres dhe përzihen dhe më pas shtohet qumështi i zier me avull.

ÇFARË ËSHTË LATTE ART?

Arti Latte është bërë gjithnjë e më i zakonshëm në kafenetë e Evropës dhe Amerikës, ku baristat i shtojnë një lulëzim pijeve speciale të kafesë duke krijuar pak art mbi qumështin e zier me avull dhe për të shtuar një tërheqje estetike. Forma dhe modele të ndryshme vizatohen nga mënyra se si qumështi i zier me avull dhe shkuma derdhen në pije, duke përfshirë dizajne të tilla si pemë, zemra dhe lule. Ndërkohë që kjo mund të bëhet me dorë nga baristë me përvojë (dhe mund të jetë argëtuese të provoni veten në shtëpi), një zgjidhje shumë më e thjeshtë për amatorët është përdorimi i një shablloni të kombinuar me një lloj sipërme kanelle ose çokollate.

RRETH BOTËS

Një formë kafeje latte mund të gjendet në të gjithë vendet evropiane me shumë emra të ndryshëm dhe është shijuar në shtëpi dhe kafene që nga shekulli i 17-të. Në Francë, për shembull, njihet si café au lait, por më shpesh njihet nga francezët si café crème.
Caffè latte, café au lait dhe café con leche janë terma të brendshëm për të pirë kafe dhe qumësht si pjesë e mëngjesit në shtëpi. Kafenetë publike në Evropë dhe SHBA nuk kanë përmendur dukshëm termat deri në shekullin e 20-të.

Në të gjithë Evropën Qendrore, perandoria Austro-Hungareze kishte terma të ndryshëm duke përfshirë Kapuziner i cili shijohej si një kombinim i kafesë, kremit, sheqerit dhe erëzave. Kjo është më e afërt me kapuçinën italiane, e cila bëhet më e shijshme me një spërkatje kanelle. Nëse udhëtoni në qytete të Italisë si Vjena, nuk do të shihni kafen e pritshme në menutë e tyre. Në vend të kësaj, do t’ju duhet të porosisni kapuçin ose ekspres.

Vetëm në vitet 1980, të njëjtat tendenca që shohim këtu në Amerikën e Veriut arritën në Evropën veriore dhe në Skandinavi, ku dëshira për të pirë café au lait filloi të ndihej sërish. Në fund të viteve ’90 ata filluan të përdorin termin më të komercializuar caffè latte.

More to explore

Specialitete të ushqimit të detit

Ushqimi i detit është një burim i shkëlqyer i proteinave me cilësi të lartë dhe është i mbushur me shumë lëndë ushqyese

Pesto Cream-Cheese Bagel

Nëse ju duhet të përgatitni një shujt të shpejt dhe të lehtë pa shumë bujë, atëherë jeni duke lexuar blogun e duhur!

Winter cocktails

Nëse keni menduar se koktejet janë perfekte për t’u pirë vetëm gjatë ditëve të nxehta të verës, atëherë bëhuni gati të ndryshojmë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *