BAGOLINA Member

BAGOLINA Member

Ju prezantojmë Bloggolina – blogu që ne në Bagolina kemi krijuar për ju. Na u bashkoni që të mësoni më shumë rreth pjatave tona dhe gjithçka rreth ushqimit.

Si të zgjidhni verën e duhur

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Të provosh pjata te reja dhe të dish se si të zgjedhësh një verë për të shoqëruar vaktin tuaj është një aftësi shumë e dëshiruar për ata që shijojnë gjërat më të bukura në jetë. Të mësoni të zgjidhni verën e duhur mund të jetë një mënyrë emocionuese, zbavitëse dhe e thjeshtë për t’i shtuar pak jetë më shumë përzgjedhjes së ushqimit. Nuk ka rregulla të forta dhe të shpejta për përputhjen e ushqimit dhe verës, por çiftet më të mira të ushqimit dhe verës krijojnë një ekuilibër midis përbërësve të një pjate dhe karakteristikave të një vere. Këtu janë disa këshilla për zgjedhjen e verës së duhur për të shoqëruar vaktet tuaja:

Rregullat themelore

Në thelb, ne mund ta ndajmë verën në disa kategori (megjithëse ekzistojnë shumë) për qëllime kulinarie. Ndarja më e dukshme është e kuqja dhe e bardha; megjithatë, për të kombinuar verën me ushqimin, duhet t’i dalloni më tej verërat. Sigurisht, vera ka shumë karakteristika dhe çdo varietet rrushi do të japë ndjesi të caktuara nuhatjeje dhe shije. Të kuptuarit e tipareve që shfaq zakonisht çdo varietet rrushi do t’ju ndihmojë të zgjidhni një verë për vaktin tuaj. Pasi të keni një ide (qoftë nga përvoja ose njohuria) se si funksionon secila verë, mund ta përshtatni më mirë verën e duhur në pjata të caktuara. Një sugjerim i dobishëm këtu është të bëni disa kërkime tuajat dhe të kuptoni se cilat karakteristika shfaq zakonisht çdo varietet rrushi.

Ushqimet më pikante favorizojnë verërat më pak alkoolike

Siç e keni parë tashmë, asnjë verë nuk është identike në asnjë mënyrë. Ky rregull vlen për përmbajtjen e alkoolit të verërave. Të gjitha pijet alkoolike fillojnë si një formë e lëngut me sheqer. Sa më e lartë të jetë sasia e sheqerit (vera e pa fermentuar), aq më e madhe është gjasat që produkti i përfunduar të ketë një përmbajtje më të lartë alkooli. Pra variabla të ndryshme mund të ndikojnë në shkallë dhe karakteristika të fermentimit. Verërat me pak alkool kombinohen mirë me ushqimet pikante thjesht sepse alkooli thekson vajrat në ushqimet pikante. Gjithashtu, verërat e thata (ose më pak të fermentuara) kanë tendencë të jenë më të lehta dhe mund të bëjnë zgjedhje më të mira kur kombinoni ushqime pikante.

Verërat më të mira për mish pule

Një udhëzues i dobishëm për mishin e pulës është të merrni parasysh lehtësinë e vaktit. Një sallatë e thjeshtë pule kërkon një verë të lehtë dhe të freskët si Sauvignon Blanc ose Chenin Blanc. Nga ana tjetër, një vakt me më shumë thellësi dhe shije intensive, siç është kerri, do të përputhet në mënyrë të përkryer me një verë të bardhë më të pasur. Kjo mund të jetë një Chardonnay, apo edhe një Riesling me nota të ëmbla.

Verërat më të mira për peshk

Kur zgjidhni një verë për t’u shoqëruar me një pjatë peshku, duhet të jeni të vetëdijshëm për shijet dhe teksturat e ndryshme të peshkut që do të hani. Një biftek ton me mish, për shembull, mund t’i rezistojë një verë të kuqe të lehtë deri në mesatare, siç është një Pinot Noir. Nëse peshku është më delikat, si për shembull merluci ose plehra, do të dëshironit të zgjidhni një verë të bardhë me shije të mprehtë, të tillë si një Pinot Grigio ose një të bardhë të gazuar. Verërat e bardha të freskëta si Chablis ose shampanjë do të kombinohen mirë me butak

Verërat më të mira për mish viçi

Shijet e guximshme të vakteve të viçit shpesh shoqërojnë verërat e kuqe të thella dhe aromatike. Një Shiraz është një zgjedhje e shkëlqyer kur mishi duhet të gatuhet në një mënyrë që rrit shijen e tij të tymosur, si p.sh. mbi qymyr druri. Nëse keni zgjedhur një prerje të dobët, si për shembull një biftek me fileto, zgjidhni diçka më të lehtë si Merlot. Një prerje më e trashë kërkon diçka më të vogël, si për shembull një Cabernet ose Chianti.

Verërat më të mira për ushqime vegjetariane

Pjatat pa mish mund të kombinohen bukur me një gamë të madhe verërash. Në përgjithësi, diçka e lehtë si një sallatë ose rizoto do të përputhet me verërat e bardha të lehta dhe aromatike si Pinot Grigio, ose një Pinot Grigio Blush nëse preferohet roze. Një pjatë e përzemërt me makarona ose pica duhet të hahet me diçka me shije më të thella dhe më komplekse, si një Cabernet Sauvignon kilian me shijen e tij të tymosur dhe të dominuar nga manaferrat. Kari vegjetarian zakonisht funksionon mirë me zgjedhje më të ëmbla, si p.sh. Muscat/Moskato, ose ndonjë gjë që të kujton verën e ëmbëlsirës.

Në shumicën e rasteve, mishi i kuq duhet të shoqërohet me verëra të thata dhe tanike. Në mënyrë tipike, verërat që i përshtaten asaj kategorie përfshijnë verëra të kuqe të thata si Cabernet Sauvignon, Merlot dhe Malbec. Në rastin e mishrave më të lehta si peshku dhe shpendët, duhet ta kombinoni verën me salcën që shoqëron gjellën pasi salca do të jetë aroma kryesore në pjatë. Gjithashtu, duke qenë se shumica e salcave krijohen nga bazat e verës, zgjidhja e thjeshtë është të përdorni të njëjtën verë ose një verë të ngjashme për ta kombinuar me pjatën.

Shiko Lokal

Ndërsa gjeografia mund të mos pikturojë domosdoshmërisht gjithë tablonë për rajonet më pak të zhvilluara të verës, duke parë kulturat që çdo verë shërben do t’ju japë një sugjerim se me çfarë lloj ushqimi duhet ta kombinoni. Për shembull, mishi i viçit, scargot dhe kërpudhat e egra janë shpesh çmimi i preferuar në rajonin e Burgundy, Francë, një nga rajonet më të famshme të prodhimit të verës në botë. Tortelini, brusketa dhe vajrat e ullirit me patate janë të gjitha pjata kryesore toskane që kombinohen bukur me një Chianti, Montepulciano ose Sangiovese toskan. Praktikisht me çdo verë, mund të shikoni në vend për të gjetur një pjatë të shkëlqyer për ta kombinuar.

More to explore

Specialitete të ushqimit të detit

Ushqimi i detit është një burim i shkëlqyer i proteinave me cilësi të lartë dhe është i mbushur me shumë lëndë ushqyese

Pesto Cream-Cheese Bagel

Nëse ju duhet të përgatitni një shujt të shpejt dhe të lehtë pa shumë bujë, atëherë jeni duke lexuar blogun e duhur!

Winter cocktails

Nëse keni menduar se koktejet janë perfekte për t’u pirë vetëm gjatë ditëve të nxehta të verës, atëherë bëhuni gati të ndryshojmë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *