BAGOLINA Member

BAGOLINA Member

Ju prezantojmë Bloggolina – blogu që ne në Bagolina kemi krijuar për ju. Na u bashkoni që të mësoni më shumë rreth pjatave tona dhe gjithçka rreth ushqimit.

Halloween Dishes

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Halloween është sezoni që sjell më së shumti emocione dhe kreativitet në kuzhinat tona. Në tavolinat tona mbizotërojnë ushqimet me karamel dhe kungull. Disa nga ushqimet e famshme tradicional të halloween janë:Mummy Brie, Dead Velvet Cake,Chocolate-Filled Pumpkins,Ghost S’mores Dip, candy&caramel Apples. Këto ushqime tradicionale të Halloween janë përzierja e përsosur e ëmbël dhe e thartë dhe janë argëtuese për t’u bërë vit pas viti. Me sezonin e mollëve në lëvizje të plotë gjatë muajve shtator dhe tetor, buka e mollës është një ushqim i përhapur dhe tradicional i Halloween. 

Apple Bread kjo bukë është e butë dhe me gëzof, me copa mollësh të freskëta dhe të ëmbla së bashku me sheqerin kafe dhe kanellën.  Po shpërthen me shijet e vjeshtës dhe është një nga recetat tona të preferuara të të gjitha kohërave.  Plus, është super e lehtë për tu bërë!  Thjesht përzieni të gjithë përbërësit së bashku, pastaj shtroni me mollë dhe përzierjen e sheqerit.  Sido që të zgjidhni të shijoni këtë bukë me mollë, ne jemi të sigurt se do t’ju ​​pëlqejnë aromat teksa enden nëpër kuzhinë dhe sallat e shtëpisë.   Ky trajtim special i vjeshtës mund të shijohet më së mini me këtë rectetë.

Misri Candy

Ushqimet tradicionale në Halloween nuk do të ishte i njëjtë pa misër karamele!  Nëse nuk keni bërë kurrë misër karamele të bërë Misri karamel është një nga ushqimet më të lehta tradicionale të Halloween -it për të bërë dhe ushqyer!  Kjo recetë kërkon vetëm kokoshka, kripë, gjalpë, sheqer ngjyrë kafe të lehtë, vanilje dhe sodë buke.   Për të vënë një kthesë në traditë dhe për të festuar vërtet festën, provoni të bëni receta të shumta kokoshka.  Ky kokoshkë proteine ​​me gjalpë kikiriku vjen në jetë me kokoshkat tona të verdha, vaj kokosi, pluhur proteina çokollate ushqyese, kripë dhe pluhur gjalpë kikiriku.  Shtimi i vajit të kokosit dhe shtimi i pluhurit të proteinave e bëjnë këtë rostiçeri të lehtë pa faj dhe të shijshëm. 

Pumpkin Bread

Aroma e bukës së kungullit që qarkullon në kuzhinë sigurisht që sinjalizon fillimin e stinës së vjeshtës.  Shtimi i kësaj buke në listën tuaj të ushqimit tradicional të Halloween është një ide ushqyese dhe e shijshme. Kanella dhe arrëmyshk përfundojnë shijet e vjeshtës, dhe pjesa e sipërme e Fara chia Organik.  ju gjithashtu mund të provoni këtë recetë për tortën e festës me çokollatë të errët-kungull.  Ai kombinon shijet e kungujve me copa çokollate, të cilat thjesht nuk mund t’i ngopim.  Shtoni disa fëstëkë dhe një nuancë të erëzës së byrekut të kungullit, dhe ju jeni duke pritur për një bukë të shijshme festash.  Këto bukë janë të lezetshme kur shoqërohen me një aromë të ngrohtë dhe ngushëlluese të erëzave të kungujve.

Candy & caramel apples
Dhe si perfundim një ëmbëlsirë të thjeshtë dhe të gjallë të kuqe për Mollët e ëmbëlsirave, që është edhe krokante edhe e shijshme.  merr mollë të kuqe ose jeshile, fut shkopinj lolipop dhe i zhyt ato në një shtresë sheqeri, shurup misri të lehtë dhe ujë.  Pasi të keni krijuar përzierjen tuaj të ëmbëlsirave, shtoni pak ngjyrë ushqimore të kuqe (në fund të fundit është Halloween) dhe zhytni me kujdes mollët tuaja një nga një.  Pasi mollët të jenë lyer të gjitha, lërini të ftohen derisa palltoja juaj e karameleve të ngurtësohet dhe shijojeni.   Kjo recetë është e shpejtë dhe e lehtë për tu përgatitur me fëmijët.  Thërret për karamele të buta, mollë të kuqe të pjekura.  Bërja e mollëve karamel është një aktivitet i shkëlqyeshëm për një festë të Halloween, pasi mund të ofroni një shumëllojshmëri të shtojcave si spërkatje dhe arra dhe mund të zbaviteni duke I dekoruar.

Ushqimet tradicionale të Halloween janë kaq argëtuese për tu bërë!  Çdo vit kēto receta dhe kreativiteti juaj e  mbajnë çdo festë Halloween unike dhe të veçantë në mënyrën e vet.

More to explore

Specialitete të ushqimit të detit

Ushqimi i detit është një burim i shkëlqyer i proteinave me cilësi të lartë dhe është i mbushur me shumë lëndë ushqyese

Pesto Cream-Cheese Bagel

Nëse ju duhet të përgatitni një shujt të shpejt dhe të lehtë pa shumë bujë, atëherë jeni duke lexuar blogun e duhur!

Winter cocktails

Nëse keni menduar se koktejet janë perfekte për t’u pirë vetëm gjatë ditëve të nxehta të verës, atëherë bëhuni gati të ndryshojmë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *