BAGOLINA Member

BAGOLINA Member

Ju prezantojmë Bloggolina – blogu që ne në Bagolina kemi krijuar për ju. Na u bashkoni që të mësoni më shumë rreth pjatave tona dhe gjithçka rreth ushqimit.

Classic Pumpkin Pie

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pumpkin pie është ëmbëlsira që e simbolizon ardhjen e Halloween-it.
Ëmbëlsira pumpkin pie, ndryshe pite me kungull, është e preferurar shumë në këtë sezonë. Pitja në përgjithësi është e aromatizuar me kanellë, xhenxhefil pluhur, arrëmyshk dhe karafil, por përbërsi kryesor, siç e ka dhe emrin është kungulli.
Pasi që është dhe ëmbëlsirë sezonale, pumpkin pie rrallë mungon në tavolinat tona, veçanërisht për Halloween është gjithmonë prezente. Pasi që bën pjesë në mesin e ushqimeve që i duam patjetër në tavolinë, kjo na bëri të mendojmë për historinë pas ëmbëlsire, pite me kungull.

Piteja me kungull është jashtëzakonisht popullore në Amerikë dhe Kanada. Por, ku filloi obsesioni ynë me piten me kunguj?

Origjina e pites me kunguj

Emri kungull ka origjinën nga fjala greke për pjepër të madh: “pepon”.  Francezët ndryshuan “pepon” në “pompon”.  Anglezët e quajtën atë “pompion”.

1621 –

Kolonët e hershëm amerikanë të Kolonisë Plymouth në jug të New England (1620-1692), mund të kenë bërë pite me kunguj, të llojit pa kore. Ata zienin kunguj ose mbushnin me qumësht një guaskë kungulli të zbrazur, mjaltë dhe erëza, dhe më pas e pjeknin në hi të nxehtë.

Fiset verilindore amerikane vendase rritën kunguj. Amerikanët vendas u sollën kunguj si dhuratë kolonëve të parë dhe u mësuan atyre përdorimet e shumta të kungujve. Kjo çoi në shërbimin e pites me kunguj në Ditën e Falenderimeve të para në Amerikë rreth 50 vite më vonë.

1651 –

Francois Pierre la Varenne ishte një kuzhinier i famshëm francez dhe autor i një prej librave më të rëndësishme të gatimit francez të shekullit të XVII -të, Le Vrai Cuisinier Francois (Kuzhinieri i vërtetë francez).  Është përkthyer dhe botuar në Angli si “Kuzhinieri Francez” më 1653. Ky libër gatimi, përmbante një recetë për “Tourte of Pumpkin”, që përmbante një guaskë pastiçerie:

Tourte of Pumpkin – Ziejeni me qumësht të mirë, vendoseni në një tigan shumë të trashë dhe përziejeni me sheqer, gjalpë, pak kripë dhe nëse dëshironi, disa bajame të stampuara; le të jenë të gjitha shumë të holla.  Vendoseni atë në fletën tuaj të paster. Pasi të jetë pjekur, spërkateni me sheqer dhe shërbejeni.

1670 –

Deri në vitet 1670, recetat për “pite pompë” filluan të shfaqen në librat e kuzhinës angleze.  Recetat e pites me kunguj filluan të tingëllojnë më të njohura, duke përfshirë erëza të tilla si kanellë, arrëmyshk dhe karafil. Shpesh recetat shtonin mollë, rrush të thatë ose rrush pa fara në mbushje.

2010 –

Piteje më e madhe e kungujve në botë u bë më 25 shtator 2010 në New Bremen, Ohio, në New Bremen Pumpkinfest. Piteja përbëhej nga 1,212 paund kungull. Piteja e fundit peshonte 3,699 paund dhe mati 20 metra në diametër.  Kjo ishte një arritje mjaft e madhe e pjekjes së pites me kunguj!

Sot –

Homemade Pumpkin Pie for Thanksgiving Ready to Eat

Këto ditë, bukëpjekësit kanë një mori recetash të frymëzuara nga kungulli për të zgjedhur.  Duket se byreku me kungull nuk është vetëm një element kryesor në Ditën e Falenderimeve, por edhe Krishtlindjeve dhe Halloweenit. Vërtetë, trajtim i përsosur i festave të vjeshtës.

More to explore

Specialitete të ushqimit të detit

Ushqimi i detit është një burim i shkëlqyer i proteinave me cilësi të lartë dhe është i mbushur me shumë lëndë ushqyese

Pesto Cream-Cheese Bagel

Nëse ju duhet të përgatitni një shujt të shpejt dhe të lehtë pa shumë bujë, atëherë jeni duke lexuar blogun e duhur!

Winter cocktails

Nëse keni menduar se koktejet janë perfekte për t’u pirë vetëm gjatë ditëve të nxehta të verës, atëherë bëhuni gati të ndryshojmë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *