BAGOLINA Member

BAGOLINA Member

Ju prezantojmë Bloggolina – blogu që ne në Bagolina kemi krijuar për ju. Na u bashkoni që të mësoni më shumë rreth pjatave tona dhe gjithçka rreth ushqimit.

Turkish Sutlac

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

A e dini qysh i thonë “tamel-orizit” me gramatikë? – Tëmbël Oriz.

Ajo forja në Facebook e para 3 viteve. E dimë, jemi pak me vonesë në të, ama më mirë vonë se sa asnjëherë, apo?!

Kjo pjatë, që klasifikohet si ëmbëlsirë, tradicionalisht njihet si “tameloriz” dhe me të drejtë – kjo e merr emrin nga përgatitja me qumësht dhe oriz. Por, ndryshe prej asaj që e njohim tradicionalisht, ajo quhet Syltijash. (jo tëmbël me oriz)

Edhe për këtë mund të mendohet se është pjatë tradicionale e përgatitur nga gjyshet tona, por, edhe pse përgatitet që një kohë të gjatë, historianët ndahen në dy anë për origjinën:

Mendohet se ka origjinë nga Kina, e cila ka një kulturë të madhe të orizit apo edhe nga India, e cila po ashtu ka kulturë të orizit por edhe të sheqerit.

Sido që të jetë, një gjë e dimë sigurt, nuk është me origjinë shqiptare.

Edhe pse origjinën mundet ta ketë në Kinë apo Indi, prapëseprapë, ka verzione të ndryshme që secili vend e ka zhvilluar, të tilla janë edhe dy verzione që ne i hasim më shpesh, verzioni i Kosovës, i quajtur ndryshe edhe si “tameloriz” dhe syltijashi i Shqipërisë.

Nëse nuk keni përgatitë syltijash që një kohë dhe dëshironi të përgatisni tash por nuk dini se nga t’ia filloni, këtu mund ta gjeni një recetë të mirë e të thjeshtë për të. Ndiqni hapat se si ta bëni dhe ju bëftë mirë!

Çfarë ju duhet:

6 tasa (250ml për tas) qumësht

½ tasi Sheqer

½ lugë çaji Kripë

½ tasi Oriz të bardhë

2 lugë çaji Ekstrakt Vanilje

Përgatitja

Në një tenxhere të madhe, përziejini 5 tasa e gjysmë qumësht me sheqerin dhe kripën. Vlojeni në nxehtësi mesatare.

Hidhni orizin dhe uleni nxehtësinë.

Duke e përzier vazhdimisht, zieni për 50 deri 60 minuta. Përzierja duhet të trashet.

Kur ajo ta marrë një formë të trashë, largojeni prej nxehtësisë dhe vendoseni edhe vaniljen.

Lëreni të ftohet, e pastaj vendoseni në frigorifer. Pjesa e mbetur, ½ tasi qumësht, duhet të përzihet në fund, para se të servohet. Hidhni përmbi kanellë nëse dëshironi, dhe

Syltijashi u përgatit!

More to explore

Specialitete të ushqimit të detit

Ushqimi i detit është një burim i shkëlqyer i proteinave me cilësi të lartë dhe është i mbushur me shumë lëndë ushqyese

Pesto Cream-Cheese Bagel

Nëse ju duhet të përgatitni një shujt të shpejt dhe të lehtë pa shumë bujë, atëherë jeni duke lexuar blogun e duhur!

Winter cocktails

Nëse keni menduar se koktejet janë perfekte për t’u pirë vetëm gjatë ditëve të nxehta të verës, atëherë bëhuni gati të ndryshojmë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *